5 stereotypów o kobietach, które wymyślają faceci

Październik 30th, 2013

stereotypyokobietachWokół kobiet nagromadziło się wiele stereotypów, niektóre są przy tym tak silnie zakorzenione, że nie tylko przyjmujemy je za pewnik, ale często same bezwiednie odwołujemy się do nich w czasie dyskusji o funkcjach kobiet i mężczyzn we współczesnym świecie. Owszem, nie możemy utrzymywać, że o żadnych różnicach pomiędzy nami i panami nie ma mowy, warto jednak uświadomić sobie, że większość stereotypów jest nie tylko wymyślanych, ale i rozpowszechnianych przez mężczyzn, nie warto więc przejmować się nimi. Dowody? Proszę bardzo!
Stereotyp pierwszy – kobiety to najczęstsze ofiary przemocy domowej
Przekonanie o tym, że w większości przypadków to mężowie terroryzuje swoje żony krzywdząc je nie tylko fizycznie, ale również psychicznie pojawia się na każdym kroku. Podtrzymują je filmy i seriale, doniesienia prasowe, a nawet – badania naukowe. Dlaczego zatem możemy uznać je za jeden z wielu stereotypów na temat kobiet wymyślonych przez mężczyzn? Argumentów przemawiających za tą tezą dostarczają nam zarówno policjanci, jak i osoby zatrudnione w charakterze psychologów. Okazuje się, że nie tylko nie brakuje domów, w których to panie terroryzują swoje rodziny, ale z roku na rok ich liczba jest coraz większa. Niestety, panowie znacznie rzadziej niż panie decydują się na mówienie o swojej trudnej sytuacji, uważają bowiem, że przyznanie się do tego rodzaju problemów zakwestionuje ich przydatność społeczną jako mężczyzn. No cóż, może szkoda, że akurat ten stereotyp ma tak niewiele wspólnego z rzeczywistością…
Stereotyp drugi – kobiety są słabsze z przedmiotów ścisłych
Panowie lubią chwalić się swoimi ścisłymi umysłami utrzymując, że domeną kobiet jest przede wszystkim wiedza odnosząca się do nauk humanistycznych. Rzeczywiście, liczba kobiet zajmujących się matematyką, fizyką lub chemią jest znacznie mniejsza niż liczba panów wykonujących podobne obowiązki, można więc założyć, że mówimy o fakcie, a nie o stereotypie. Czy jednak rzeczywiście takie przekonanie ma sens? Zaprzeczają mu wyniki wszystkich testów przeprowadzanych na młodzieży szkolnej, okazuje się bowiem, że dziewczęta wcale nie osiągają na nich wyników gorszych niż chłopcy. Dlaczego zatem nie słychać o nich w świecie nauki? Cóż, zdecydowana większość nie rozwija swoich zainteresowań ze względów społecznych poświęcając się obowiązkom żony, matki i pani domu.
Stereotyp trzeci – kobiety są gorszymi kierowcami
Opowieści o „babach za kierownicą” to stały element każdej rozmowy na temat różnic płciowych. Niemal każdy mężczyzna znajdzie przy tym przynajmniej kilka przykładów potwierdzających tę tezę. A jednak policjanci są jak najdalsi od przyznania panom racji. Co więcej, lubią powtarzać, że z paniami mają znacznie mniej problemów na drodze i wcale nie ma to związku z tym, że mniej ich pojawia się za kierownicą.
Stereotyp czwarty – w obliczu awarii w mieszkaniu kobieta jest bezradna
Panowie lubią myśleć, że bez ich pomocy żyłybyśmy bez prądu, z przepalonymi żarówkami i z wiecznie cieknącym kranem. Okazuje się jednak, że przekonanie o naszej nieporadności wobec awarii to nic innego, jak tylko kolejny mit. Owszem, nie lubimy brudzić się i wymieniać żarówek stojąc na chwiejącym się krześle, gdy jednak zachodzi taka konieczność – wykonujemy tego rodzaju czynności nie mniej sprawnie niż panowie. Na ogół jednak nie ujawniamy naszych możliwości w tym zakresie. Niech i mężczyzna czasem poczuje, że jest potrzebny.
Stereotyp piąty – kobiety są słabsze od mężczyzn
Przekonanie mężczyzn o tym, że są silniejsi (psychicznie i fizycznie od kobiet) to kolejny stereotyp, z którego dobrodziejstw chętnie korzystamy. Naukowo udowodniono już wielokrotnie, że rzekoma kobieca większa wrażliwość jest przede wszystkim odpowiedzią na oczekiwania, jakie stawia się paniom. A co z odpornością fizyczną? No cóż, wystarczy porównać kobietę i mężczyznę z grypą i wysoką gorączkują.

Leave a Reply