Aparat na wakacje – kompakt czy lustrzanka?

Lipiec 28th, 2013

aparatnawakacjeW drugiej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku trudno wyobrazić sobie sytuację, w której decydując się na wakacyjny wyjazd nie wzięlibyśmy ze sobą aparatu fotograficznego. Nie zadajemy sobie już zresztą pytania o to, czy powinniśmy zdecydować się na jego zakup. Bardziej interesuje nas to, czy bardziej opłacalny będzie zakup aparatu kompaktowego znanego też jako kompakt, czy też lepsze efekty przyniesie inwestycja w solidną lustrzankę.
Pracownicy sklepów, w których sprzedawane są aparaty fotograficzne nie ukrywają, że jest to jedno z tych pytań, których szczerze nie znoszą. Nie wynika to przy tym z charakteryzującej ich niechęci do udzielania wsparcia klientowi, ale przede wszystkim – ze złożoności problemu. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy kompakt okaże się lepszym wakacyjnym wyborem niż lustrzanka, wiele zależy bowiem zarówno od umiejętności, jak i od możliwości finansowych kupującego.
Gdybyśmy mieli analizować rankingi popularności z pewnością zauważylibyśmy, że w miesiącach wakacyjnych największym zainteresowaniem cieszą się nieskomplikowane aparaty kompaktowe. Na ich popularność wpływa przynajmniej kilka czynników. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ich cena. Kompakty są znacznie tańsze od lustrzanek, a osoby planujące wakacyjny wyjazd muszą nieustannie zwracać uwagę na to, czy budżet przeznaczony na ten cel nie został już przekroczony. Trudno jednak nie zgodzić się i z tym, że kompakty charakteryzuje nieskomplikowana obsługa. Być może utrzymywanie, że aparaty kompaktowe robią zdjęcia w naszym imieniu jest lekką przesadą, prawdą jest jednak to, że nie musimy wcale mieć pojęcia na temat fotografii, aby cieszyć się zdjęciami naprawdę atrakcyjnymi. Oczywiście, aparaty kompaktowe mają też wady. Te najtańsze nie charakteryzują się dużą dokładnością, nie pozwalają na uzyskanie określonych efektów, a niekiedy również charakteryzują się mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Osoba, która decyduje się na ich zakup musi więc liczyć się z tym, że wcale nie zawsze przynosi on oczekiwane korzyści.
Jeśli zatem możemy już pochwalić się określonymi doświadczeniami, a wykonywane przez nas zdjęcia prezentują się dość dobrze, bardziej opłacalnym okaże się wybór lustrzanki. Przeznaczymy na niego więcej pieniędzy, zyskamy jednak pewność, że weszliśmy w posiadanie aparatu, który będzie nam służył przez lata.

Leave a Reply