Cellulit – zmora kobiet. Jak z nim walczyć?

Grudzień 18th, 2011

CellulitPomarańczowa skórka, której fachowa nazwa brzmi cellulit, to zmora niemal każdej kobiety. Jak wiadomo, im dalej, tym gorzej, to znaczy im mniej ruchu, więcej stresu i inne, niesprzyjające czynniki i „kłopot” gotowy. Czy już „po” można sobie z tym radzić?

Przyczyny powstawiania

Zacznijmy najpierw od teorii, czyli od poznania przyczyny pojawiania się cellulitu. Wbrew krążącym opiniom, nie jest to domena tylko osób z nadwagą, choć to u nich występuje najczęściej. Zdarza się jednak, że szczupłe osoby również nie radzą sobie z brzydko wyglądającą pomarańczową skórką. Odpowiedzialne za to są między innymi nasze geny, a dokładniej komórki tłuszczowe (adipocyty) – to ich liczba wpływa na to, czy będziemy miały skłonności do cellulitu, czy też nie, z zaznaczeniem, że niestety często przechodzą one z matki na córkę. Oprócz genów, sporo do powiedzenia mają nasze hormony, a zwłaszcza estrogen. Do genów i hormonów dochodzą jeszcze wcześniej wspomniane nieprawidłowe nawyki żywieniowe i problem gotowy.

Pomarańczowa skórka ma kilka etapów „dojrzewania” i trzeba zaznaczyć, że jest to proces dość długi. Na początku pojawiają się bruzdki, które widoczne są po ściśnięciu skóry, z czasem pojawiają się zmiany w postaci pomarańczowej skórki, następnie tworzą się zagłębienia. Jedna z ostatnich faz powstawania cellulitu to już widoczne guzki i grudki, które z czasem zaczynają być bolesne.

Metody walki

Na szczęście z cellulitem można walczyć. Z racji tego, że jego powstawaniu sprzyja przede wszystkim siedzący, bierny tryb życia, należy to zmienić, wprowadzając nieco aktywności. Na początku wystarczy choćby przejście, zamiast przejechanie paru przystanków przed i po pracy, czy też wykonywanie nieforsujących zbytnio ćwiczeń wieczorem. Dzięki temu nasz organizm zacznie oczyszczać się z toksyn, a i my będziemy czuły się lepiej. Z czasem warto zacząć stosować inne sposoby – w walce z cellulitem poleca się szczególnie pływanie, ale też inne zajęcia w wodzie, np. aquaaerobik. Z domowych sposobów na walkę z „wrogiem” poleca się również masowanie miejsc szczególnie narażonych na „atak”, a więc ud, pośladków, brzucha oraz kąpiel naprzemienną – raz z zimną, a raz z gorącą wodą. Takie zabiegi mają za zadanie pobudzenie i ujędrnienie skóry.

Oprócz domowych sposobów, istnieją jeszcze inne, bardziej skuteczne i profesjonalne. Wśród nich można wymienić przede wszystkim masaż antycellulitowy, który sprawia, że skóra jest nie tylko jędrna, ale i gładka. Specjalne maski mają za zadanie pobudzenie skóry do działania – wtedy też usuwany jest nadmiar wody, aktywuje się też proces spalania tłuszczu w komórkach.

Jako kobiety musimy jednak pamiętać, że wygrana bitwa nie oznacza jeszcze wygranej wojny. Właśnie z tego powodu walkę z cellulitem powinniśmy prowadzić codziennie – dbając przede wszystkim o to co jemy i jak często się ruszamy. Jeśli to możliwe, unikajmy bardzo tłustych, słonych potraw, które zatrzymują płyny w tkankach, ale też nadmiernego opalania. To właśnie te codzienne „zabiegi” sprawią, że nasza skóra będzie gładka i jędrna przez długi czas.

One Response to “Cellulit – zmora kobiet. Jak z nim walczyć?”

  1. xenia pisze:

    Na pewno jest wiele sposobów. Na pewno bardzo wazna jest równiez aktywność fizyczna i jesli o taka chodzi to z mojego doświadczenia mogę polecić połaczenie jej z odpowiednim suplementem na cellulit jak Grape Seed Extract. Na pewno bez skrepowania latem bedziecie mogły pokazać sie na plaży.

Leave a Reply