Jak przygotować się do zimy?

Listopad 30th, 2012

zimowa poraKażdy człowiek przede wszystkim powinien pamiętać o tym, by dobrze dbać o swój organizm. Zdrowie jest bowiem taką wartością, której często nie da się przywrócić jeśli się ją za bardzo zaniedbało. Należy więc dbać o to, by do takich zaniedbań nie dochodziło. Szczególnie okres zimowy jest ważny dla naszego zdrowia. Jesteśmy bowiem wtedy narażeni na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, które mogą naruszyć pracę naszego organizmu. Warto więc na ten zimowy okres dobrze się przygotować. Również pod kątem żywieniowym powinniśmy pamiętać, by nie zaniedbać własnego organizmu.

Co więc jeść by dobrze przygotować się do zimy i przetrwać ją w zdrowiu? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, które chcą dobrze zadbać o siebie. Przede wszystkim należy pamiętać, że okres zimowy to czas, kiedy narażeni jesteśmy na niskie temperatury. Warto więc, by nasz organizm czuł się wewnątrz dobrze zabezpieczony. Kluczową sprawą będzie więc odpowiednie zbilansowanie diety. Chodzi o to, by nie brakowało naszemu organizmowi żadnego składniku. Tylko wtedy będzie mógł spokojnie pracować i funkcjonować na najwyższych obrotach. Nie powinno się więc w okresie zimowym podejmować żadnych diet odchudzających, które wykluczałyby jakiś składnik pokarmowy z naszej diety. Będzie to bowiem niekorzystne zaburzenie dla naszego organizmu, które sprawi, że ciężko będzie mu normalnie funkcjonować.

Pamiętając o tym, by spożywać wszystkie składniki pokarmowe kolejnym krokiem powinno być odpowiednie przygotowanie każdego posiłku. W okresie zimowym szczególnie ważne będzie dla nas śniadanie. Nie powinno się wychodzić z domu bez zjedzenia pożywanego posiłku popitego ciepłym napojem. Na śniadanie powinniśmy więc dostarczyć organizmowi zarówno węglowodanów jaki i białek, by na cały dzień miał odpowiednią ilość energii, którą będzie mógł się ogrzać i w swobodzie pracować. Kolejnym krokiem będą posiłki w ciągu dnia. Powinny być one również dobrze zbilansowane szczególnie, gdy mamy świadomość, że nasz organizm będzie jeszcze zmagał się z trudnymi warunkami panującymi na dworze.

Najmniej istotnym posiłkiem będzie kolacja. W momencie, gdy już znajdujemy się we własnym domu nie musimy obawiać się, czy nasz organizm da sobie radę. Dlatego warto, by kolacja była posiłkiem lekkostrawnym. Jakich produktów używać, by zimę przeżyć w zdrowiu? Na pewno warto regularnie spożywać ryby, mięso oraz pełnowartościowe węglowodany. Poza tym dostarczyciele witamin tacy jak warzywa i owoce są również mile widziane zimą przez nasz organizm. Jeśli chodzi o owoce warto ograniczać w tym okresie cytrusy, które, mimo że mają wiele witamin to ochładzają organizm.

Widać więc wyraźnie jak bardzo ważna jest odpowiednia dieta w okresie zimowym. Nie można więc o tym zapominać i zawsze dbać o to, by zimą spożywać tylko odpowiednio zbilansowane posiłki.

Leave a Reply