Kosmiczna antykoncepcja – krążki dopochwowe

Wrzesień 18th, 2013

krazkidopochwowePoszukując skutecznych metod umożliwiających zapobieganie ciąży coraz częściej zwracamy się ku krążkom dopochwowym. Rozwiązanie te cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością, a jego producenci są przekonani o tym, że nie ma ono sobie równych. Czy jednak rzeczywiście znaleziono w końcu metodę antykoncepcyjną, która nie wywołuje skutków ubocznych i nie stanowi obciążenia dla organizmu?
Lekarze zwracają uwagę na to, że krążek dopochwowy jest idealne przede wszystkim dla tych pań, które nie planują wstrzymywać płodności na dłuższy okres. Podkreślają jednak również, że nie każda kobieta może stosować tę metodę antykoncepcyjną. Nie jest ona zalecana między innymi paniom karmiącym piersią oraz tym, które cierpią na epilepsję, zastanowić się nad jej stosowaniem powinny przy tym również kobiety, które nałogowo palą papierosy, krążki zwiększają bowiem ryzyko wystąpienia zakrzepicy.
Mimo pewnych ograniczeń w ich stosowaniu krążki dopochwowe cieszą się bardzo dużą popularnością, nie można zatem nie zadać sobie pytania o to, jakie są ich zalety. Tu na pierwszy plan wysuwa się to, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które charakteryzują się dużą wygodą stosowania. Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować codziennie, a ich skuteczność uzależniona jest właśnie od systematyczności. W przypadku krążków dopochwowych nie ma ryzyka, że zapomni się o nich, wkłada się je bowiem głęboko do pochwy pierwszego dnia cyklu, a wyjmuje po upływie trzech tygodni. Nie tylko wygoda sprawia jednak, że panie chętnie decydują się na stosowanie krążków dopochwowych, wiele z nich zwraca bowiem uwagę i na to, że organizm reaguje na nie znacznie lepiej niż na klasyczne tabletki antykoncepcyjne. To również nie powinno stanowić dla nas zaskoczenia. Krążki dopochwowe uwalniają codziennie niewielką ilość hormonów, a te dostają się do krwiobiegu z pominięciem wątroby. Owszem, ciągle mamy do czynienia z sytuacją, w której naturalna kobieca gospodarka hormonalna jest zaburzona, trudno jednak nie docenić tego, że maleje ryzyko podrażnień wątroby związane z regularnym stosowaniem środków antykoncepcyjnych. Niestety, nie można tego powiedzieć o innych niedogodnościach, z którymi mamy do czynienia stosując antykoncepcję hormonalną, nadal więc panie muszą liczyć się z ryzykiem silnych bólów głowy oraz plamień pojawiających się w środkowej części cyklu.

Leave a Reply