Tłusta cera – jak sobie z nią radzić?

Luty 28th, 2012

problemy z cerąPisałam ostatnio trochę o kobiecej szafie, ale są sprawy ważne i ważniejsze. Stwierdziłam, że do tych drugich zaliczyć należy problem, z którym boryka się bardzo wiele kobiet.  Nie są to kłopoty z nadwagą, łamiącymi się paznokciami czy rozdwajającymi końcówkami włosów. Problem dotyczy cery. Dokładniej tłustej cery. Co prawda, tłusta cera to również parę zalet, jednak o tym trochę później. Przyjrzymy się wspólnie, czym się ona charakteryzuje oraz jak ją poskromić.

Nie tylko nastolatki

Na początku musimy obalić mit, który głosi, że tłusta cera to problem jedynie nastolatek. Owszem, w wieku, kiedy pojawia się młodzieńczy trądzik, nastolatki wręcz panikują i robią wszystko, aby ich skóra na twarzy się nie świeciła – używają matującego pudru, stosują kremy i toniki. Okazuje się jednak, że także bardzo wiele kobiet boryka się z problemem „świecącej twarzy”. Zaznaczyć należy, że skóra błyszczy się najbardziej na czole, nosie i brodzie, tworząc tym samym tak zwaną „strefę T”. Zbyt duża produkcja łoju w tym miejscach sprawia, że zatykają się pory, co z kolei prowadzi do powstawania wyprysków i zaskórników. Jak sobie radzić z tłustą cerą?

Jak pielęgnować

Mimo że cera tłusta oznacza naturalną, grubszą, a więc odporniejszą na działanie z zewnątrz powłokę, to jednak warto się z nią obchodzić łagodnie. Niezwykle ważne jest w tym wypadku mycie twarzy – rano i szczególnie wieczorem, jednak nie częściej. Nadmierne przebywanie twarzy, zwłaszcza preparatami do skóry tłustej, może doprowadzić do jej zbytniego wysuszenia. Ważne, aby po umyciu skóry żelem zastosować tonik, który ma działanie złuszczające i nawilżające.

Po dokładnym umyciu przychodzi czas na matowanie. Polecam używać serii do pielęgnacji cery tłustej, jednak dojrzałej – te nie podrażnią skóry i nie wywołają odwrotnego efektu w przeciwieństwie na przykład do kosmetyków dla nastolatek, które mają nieco inny skład i inne działanie. W codziennej pielęgnacji skóry twarzy, ważne jest również dbanie o to, aby pory się odblokowywały a martwe komórki złuszczały. Parówki ziołowe pory z pewnością odblokują, ale sprawią również, że produkcja łoju się nasili. Do tego polecam krem bez tłuszczu, który zahamuje nadmierną jego produkcję.

Pielęgnacja cery tłustej musi trwać również w nocy – tutaj nie ma czasu na przerwę. To najlepszy i najbardziej odpowiedni czas na nawilżenie. Skórze się to należy, zwłaszcza, że za dnia usiłowałyśmy ją ukryć pod warstwą kremów, serum, pudru i podkładu. Po dokładnym oczyszczeniu skóry (wieczorem jest to szczególnie ważne, zwłaszcza po całym dniu pełnym wrażeń i…zanieczyszczeń), przychodzi czas na prawdziwą walkę. Używanie preparatów, które radzą sobie z wypryskami jest jak najbardziej wskazane.

Tak, jak wspomniałam na początku, tłusta cera to również zalety. Dzięki niej, skóra dłużej wygląda młodo, w przeciwieństwie na przykład do cery suchej. Dodatkowo, warstwa łoju daje ochronę przed działaniem zewnętrznym – mrozem, nadmiernym słońcem i wiatrem. Musicie więc pamiętać, drogie Kobietki, aby walka z nią nie przerodziła się przypadkiem w wojnę na noże. Stosujcie rady zamieszczone powyżej, a jeśli i to nie pomoże, odwiedźcie dermatologa i kosmetyczkę – zawsze jest jakieś wyjście.

Leave a Reply