Urlop na działce? Wspomnienie PRL-u czy powracająca moda?

Czerwiec 20th, 2013

W czasach PRLurlopnadzialce-u Polacy mieli ograniczoną możliwość wyjeżdżania, szczególnie za granice. Dla komunistycznych władz Polak na Zachodzie był ogromnym zagrożeniem, ponieważ społeczeństwu polskiemu stale powtarzano, że na Zachodzie żyje się gorzej niż w Polsce. Wypełnione półki sklepowe były dla Polaków przebywających poza granicami Związku Radzieckiego nie lada szokiem, dlatego dla zachowania pozorów komunistyczne propagandy wyjazdy były utrudnione. Nie wszystkich było również stać na wczasy nad morzem czy w górach. Zazwyczaj wyjazdy były dość kosztowne, więc w czasie lata Polacy starali się znajdować dla siebie inną alternatywę. Niezwykle popularne były wówczas wyjazdy na działkę. Działki mieli przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, którzy mieszkali w blokach, co w czasie lata było nie lada udręczeniem. Wyjazd na działkę okazywał się ratunkiem przed wysokimi, miejskimi temperaturami. Po upadku komunizmu otworzyły się granice innych państw, co sprawiło, że wiele osób na wakacje wyjeżdża poza granice Polski lub nad morze. Czy działki w takim razie zostały zapomniane?
Oczywiście, że nie! Nadal bardzo wiele osób decyduje się na spędzanie na nich urlopu, szczególnie jeśli są fanami uprawiania ziemi. Na działce zazwyczaj ma się spokój, dużo zieleni oraz kwiatów, jakich nie widać w miastach. Urlop na działce na dwie zasadnicze zalety. Przede wszystkim jest bardzo tani, nie trzeba płacić kilku tysięcy za zagraniczne wojaże, co dla wielu Polaków ma dzisiaj ogromne znaczenie. Niestety płace są relatywnie niskie, ludzie borykają się z problemem bezrobocia, dlatego dla wielu z  nich jakikolwiek wyjazd jest zbędnym obciążeniem finansowym, szczególnie jeśli ma się dzieci. Wówczas cena wyjazdu jest dla rodziny nie do zapłacenia.

Bardzo dobrą stroną takiej działki jest również spokój. W miejscowościach turystycznych zawsze można napotkać tłumy osób, jakie nie zawsze zachowują się cicho i kulturalnie. Dla niektórych ludzi, przebywanie na zatłoczonej plaży, gdzie biegają dzieci, puszczana jest głośna muzyka, a dorośli często krzyczą, nie jest żadną przyjemnością. W porównaniu do takich wakacji wyjazd na działkę jest prawdziwą enklawą spokoju i gwarantuje prawdziwy wypoczynek. Z pewnością nie jest to już więc relikt przeszłości, kiedy ludzie nie mieli pieniędzy i możliwości wyjazdu, ale nadal bardzo ciekawa alternatywa na wakacyjny urlop.

Leave a Reply