Wracamy do formy po zimie – wiosenna aktywność fizyczna – ćwiczenia

Kwiecień 19th, 2013

wiosnaPo zimie większość z nas jest ociężała i zmaga się z kilkoma zbędnymi kilogramami tłuszczu, które muszą zniknąć przed latem. W związku z tym cały naród wiosną zaczyna uprawiać sporty. Aby schudnąć oraz nabrać formy jednak, trzeba wiedzieć co robić. Okazuje się bowiem, że skuteczny trening biegania, nordic walking, czy nawet polegający na jeździe na rowerze nie polega tylko na tym, aby wyjść na dwór i trenować do upadłego – trzeba robić to z głową, aby pojawiły się jakiekolwiek efekty inne niż zmęczenie i zakwasy.
Najprostszym sportem, jaki można uprawiać jest bez wątpienia bieganie. Jest to również najbardziej niepozorny sport – biegając spala się bardzo dużo kalorii, ale też trening musi być w sensowny sposób zaplanowany. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, co skutkuje tysiącami zniechęconych do biegania Polaków każdej wiosny. Spora część początkujących biegaczy myśli, że wystarczy wstać z kanapy i zacząć biec, po czym padają oni z wycieńczenia i wypluwają sobie płuca po dwóch minutach biegu. Oto co trzeba wiedzieć, aby nie żałować po pierwszym treningu. Po pierwsze, jeśli nie masz kondycji, to nie biegnij szybko. Wystarczy, że będziesz truchtać z minimalną prędkością, ale stabilnie – od czegoś trzeba zacząć. Po drugie, nie biegnij do upadłego, ale wykonuj za zmianę serie składające się z chwili biegu i chwili marszu. Na początek wystarczy biec minutę i minutę maszerować, a ten schemat powtórzyć kilka razy, aby trening trwał 20 minut – pół godziny, a po treningu trochę się porozciągać. Efekty, w postaci poprawiającej się kondycji będą widoczne od razu, każdy kolejny trening będzie prostszy i będzie mógł być bardziej intensywny.
Jeśli chodzi o jazdę na rowerze, to również można za jej pomocą nabrać kondycji i spalić tłuszcz, ale pamiętajmy, że jazda przez godzinę, ale słabym tempem prawie nic nie da. Trzeba się naprawdę sporo napedałować i namęczyć, aby były jakieś efekty.
To samo dotyczy nordic walking, czyli treningu polegającego na energicznym marszu ze wspieraniem się kijkami. Zalety nordic walking są trudne do przecenienia – marsz z kijkami, na wzór narciarzy, angażuje mięśnie całego ciała, a do tego wzmacnia płuca, serce i kręgosłup, a przy tym nie obciąża stawów i jest bardzo bezpieczny. Szczególnie poleca się nordic walking osobom, które nie powinny ze względu na stan zdrowia się przemęczać, ale dla poprawy kondycji całego ciała chcą uprawiać sport oraz osobom otyłym, które nie są w stanie wykonywać innych ćwiczeń aerobowych, a muszą spalać tkankę tłuszczową.

Leave a Reply